Regeneracja trawnika

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, to oznacza, że wkrótce zacznie rosnąć trawa. Jeśli zależy nam, aby w pełni sezonu trawnik prezentował się nienagannie, już teraz należy poświęcić mu swoją uwagę i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak wygląda pielęgnacja trawnika po zimie? Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie? Co zrobić aby trawnik był zielony?

Po zimie trawnik zazwyczaj jest w najlepszej kondycji. Aby w sezonie trawa była gęsta i soczyście zielona, konieczne jest wykonanie kilku prac pielęgnacyjnych. Wszelkie zabiegi wykonujemy dopiero wtedy, gdy poprawi się pogoda – stopnieje śnieg, ustaną nocne przymrozki (do – 5 st. C) i nie spodziewamy się więcej opadów śniegu.

Regeneracja trawnika po zimie, od czego zacząć?

Wygrabianie

Pierwszym zabiegiem, od którego należy zacząć wiosenną regenerację trawnika jest wygrabianie. Z użyciem miotłograbii usuwamy źdźbła, które są przegniłe, uszkodzone czy porażone pleśnią. Zamiast żmudnego wygrabiania można zastosować zabieg wertykulacji trawnika. Poza tym z powierzchni murawy uprzątnąć trzeba liście i patyki, które zostały na niej po zimie, jak również wyplewić pojawiające się chwasty.

Uszkodzenia mrozowe

Woda gromadząca się pod murawą w zależności od temperatury zamarza i odtaje, co powoduje oderwanie się darni od podłoża i korzeni, przez co wiosną trawa w tych miejscach usycha.

Pleśń śniegowa

Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to długie utrzymywanie się grubej i zbitej pokrywy śnieżnej, źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Poznać ją można po dużych, nieregularnych obszarach zwiędłej trawy, pokrytej białym lub różowawym nalotem.

Źródło: deccoria