Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika – Jak i kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika wykonuje się zazwyczaj 3 razy do roku. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy pod koniec marca lub na początku kwietnia. Następne zasilanie trawnika nawozem przypada na czerwiec, a kolejne w połowie sierpnia.

Zawsze staramy się nawozić trawnik po koszeniu trawy. Nawożenie najlepiej przeprowadzić w suchy ale pochmurny dzień. Do nawożenia stosujemy preparaty mineralne oraz organiczne. Najlepiej wybrać nawóz długodziałający, ponieważ będzie on wygodniejszy i powoli rozpuścił się w glebie oraz stopniowo zacznie być przyswajany przez trawę

Na wiosnę stosuje się nawozy o wysokiej zawartości azotu aby pobudzić wzrost trawy. Jesienią z kolei unikamy azotu na rzecz nawozów bogatych w fosfor i potas. Dzięki temu wzmocnimy odporność trawy na mróz a także wspomożemy rozwój korzeni.

Jak nawozić trawnik wiosną

Otrzymać i utrzymać zielony dywan z trawnika wcale nie jest tak łatwo a kluczem do sukcesu jest zadbanie o odpowiednie odżywianie trawy. Nawożenie trawnika możemy zacząć już od końca marca ważne jest aby sam proces nawożenia odbywał się w dzień suchy i ciepły na skoszonej murawie.

Jeżeli są to pierwsze prace ogrodnicze które będziemy przeprowadzać w tym sezonie to warto ostrymi grabiami dokładnie wygrabić filc czyli obumarłe źdźbła trawy, ponieważ mogą one spowodować rozwój chorób grzybowych oraz ograniczyć dostęp powietrza do korzeni.

Jeżeli nagromadziła nam się gruba warstwa filcu wtedy warto użyć wertykulatora spalinowego który dokładnie usunie filc oraz dodatkowo natnie korzenie trawy aby zwiększyć dostęp do składników odżywczych i powietrza.

Gdy trawnik jest już gotowy przystępujemy do pierwszego nawożenia, które polega na zastosowaniu odpowiedniej dawki azotu, który dodatkowo pobudzi trawę do wzrostu i wpłynie na intensywne wybarwienie. Nawóz rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni trawnika a następnie obficie podlewamy trawnik tak aby resztki nawozu nie zostały przyklejone do źdźbeł trawy.