Jaką kosiarkę kupić

Jaką kosiarkę wybrać?

Odpowiednio utrzymany i wypielęgnowany trawnik może być cudownym, relaksującym miejscem dla całej naszej rodziny. Pielęgnacja trawnika może jednak być problematyczna, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu.

Jaką kosiarkę kupić? Spalinową czy elektryczną, z koszem czy bez kosza?

Sprawdźcie koniecznie, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika w ogrodzie. 

Nasze realne potrzeby

Zastanawiając się, jaką kosiarkę kupić, warto najpierw zadać sobie pytanie – czy kosiarka w ogóle jest nam potrzebna? W niektórych przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem okaże się zakup tańszej i prostszej w eksploatacji podkaszarki do trawy. Jeżeli mamy niewielki trawnik, często musimy manewrować między drzewkami i krzewami lub ciąć krawędzie darni przy płocie, lub rabatach, bardziej przydatna może okazać się podkaszarka.

Kosiarka czy podkaszarka?

Podkaszarki są niezbędne wszędzie tam, gdzie jest za mało miejsca na manewrowanie kosiarką. Są idealne dla właścicieli małych trawników, sprawdzają się również do koszenia kępek trawy pod murkami, wzdłuż krawężników czy pomiędzy krzewami i w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. 

Elektrycznej podkaszarki żyłkowej, można użyć do koszenia niewielkiego trawnika w przydomowym ogródku, w którym jest  zbyt mało miejsca na wjechanie kosiarką. Zaletą podkaszarek jest ich lekkość, niezbyt głośna praca i wygoda w użyciu.

Nylonowa żyłka jest łatwa do wymiany i można nią ciąć rośliny rosnące tuż przy ścianie, chodniku czy drzewach, bez obawy o uszkodzenie sprzętu. Podkaszarka elektryczna ma również wady. Niewątpliwym mankamentem jest konieczność doprowadzenia kabla z prądem i zachowanie ostrożności ze względu na możliwość zerwania się żyłki lub wybijanie szczątek roślinnych i kamyków. Trzeba również bardzo się postarać, aby cała powierzchnia trawnika była przycięta naprawdę równo.

Jaką kosiarkę kupić?

Zakup bardzo drogiej kosiarki spalinowej, w sytuacji, kiedy dysponujemy jedynie małym ogródkiem przydomowym, jest tylko zbędnym wydatkiem. Kosiarka będzie droga w eksploatacji, a sąsiedzi będą skarżyć się na zapach spalin i hałas podczas koszenia. Do małych ogrodów polecane są mniejsze i zdecydowanie tańsze kosiarki elektryczne.

Wybierając kosiarkę, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: powierzchnia trawnika, sposób koszenia, częstotliwość koszenia, nierówność powierzchni, na której rośnie trawa, lokalizacja źródła zasilania.

źródło: deccoria