Mulchmaaier

Co zrobić ze skoszoną trawą

Koszenie trawy niesie za sobą powstawanie dużej ilości pokosu. Co zrobić ze skoszoną trawą? Często skoszona trawa magazynowana jest w plastikowych workach w oczekiwaniu na jej utylizację. Co zatem zrobić ze skoszoną trawą aby oszczędzić sobie czasu a przy tym zadbać o trawnik?

Tu z pomocą przychodzi funkcja mulczowania trawy w którą może być wyposażona praktycznie każda kosiarka nawet ta elektryczna. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego noża w kosiarce można całkowicie rozwiązać problem pozostałości pokosu.

Skoszona trawa może zostać rozrzucona na powierzchni trawnika już w trakcie koszenia. Istotne jest aby ilość tej trawy jednorazowo nie była zbyt duża i aby została ona równomiernie rozrzucona na powierzchni trawnika. Rozdrobniona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się środkiem odżywczym dla roślin o długotrwałym działaniu.

Ciekawostka

Na 1 m² gęstego trawnika przypada w ciągu roku ok. 1,5-2 kg skoszonej trawy, natomiast na 1000 m² 1,5-2 tony! Biorąc pod uwagę taką ilość skoszonej trawy jej utylizacja i kompostowanie jest bardzo kłopotliwe. Właśnie dlatego mulczowanie staje się coraz bardziej popularne.

  • Koszenia trawnika z funkcją mulczowania wykonywać trzeba nieco częściej aniżeli tradycyjne koszenie z funkcją zbierania trawy do kosza.
  • Podczas koszenia źdźbła trawy skracać należy o 1/3 ich długości, a podczas suszy o około 1/4 lub powstrzymać się od koszenia.
  • Podczas koszenia kosiarka powinna pracować zawsze na możliwie najwyższych obrotach a nóż tnący powinien być dobrze naostrzony.
  • Należy pamiętać o kontroli wzrokowej obudowy kosiarki i o usuwaniu z niej resztek skoszonej trawy.
  • Tory jazdy kosiarki nie powinny nakładać się na siebie ponieważ zwiększa to czas koszenia.
  • Bardzo wysoką trawę należy kosić stopniowo w kilku etapach przy zastosowaniu zwykłej kosiarki o małej mocy,
  • Należy zmieniać kierunki koszenia trawy. Ma to istotny wpływ na dokładniejsze koszenie a skoszony materiał ulega równomiernemu rozprowadzeniu.